ЛІНІЯ ЕКСТРАКЦІЇ

Екстрагування олії виробляється на автоматичних лініях екстракції. Цех екстракції призначений для отримання рослинного масла і шроту шляхом його екстракції розчинником з подальшою відпарки.

Екстракційний спосіб отримання рослинного масла є найбільш економічним, забезпечує максимальне знежирення олійної сировини і дозволяє отримати високу якість масла і знежиреного шроту.

Цех екстракції складається з наступних технологічних блоків:
 • блок екстракції
 • блок дистиляції
 • блок відпарки шроту
 • блок абсорбції
 • блок зовнішньої апаратури
 • система «нульового» стоку
 • допоміжного обладнання

Сировиною цеху екстракції є підготовлений макуха. Забезпечення необхідних показників макухи покращує показники якості готової продукції і покращує роботу обладнання всього технологічного ланцюжка. У технологічному процесі застосовуються такі допоміжні матеріали: розчинник гексановий (нефрас) і мінеральне масло. Розчинник застосовується безпосередньо в блоці екстрактора для обробки надходить в цех сировини. Мінеральне масло застосовується в якості абсорбенту в блоці очищення газів - блок абсорбції.
ПРИКЛАД КОМПОНОВОЧНОГО РІШЕННЯ ЦЕХУ ЕКСТРАКЦІЇ
ПРИНЦИП РАБОТЫ ЛИНИИ ЭКСТРАКЦИИ
1
Сировина надходить в цех екстракції з цеху підготовки за допомогою транспортного устаткування і направляється в екстрактор через шнековий живильник. Щоб не допустити влучення в екстрактор металевих предметів між транспортером і шнеком встановлений магнітний сепаратор. В екстракторі макуха потрапляє на заґратоване днище і лопатками транспортера переміщається по екстрактора.
Протитечією до сировини в екстрактор подається попередньо нагрітий в теплообміннику потік розчинника.
Розчинник проходить крізь шар сировини, розчиняючи масло і через заґратоване днище надходить в нижню частину екстрактора (місцеллосборнік).

2
Екстрагуються матеріал (шрот) з розчинником прямує з екстрактора в тостер за допомогою редлери. У тостері здійснюється видалення розчинника, а також охолодження шроту. Видалення розчинника зі шроту відбувається шляхом відпарки водяною парою. В останньому чані тостера здійснюється охолодження шроту повітрям, який подається повітродувкою. Очищення повітря від твердих частинок здійснюється циклоном. Очищені від пилу пари розчинника і водяної пари з верхньої частини тостера направляються в дистилятор 1-го ступеня, в якому нагрівають потік концентрованої місцелли з екстрактора.
3
Отримана в екстракторі місцелла, максимально насичена рослинним маслом за допомогою насоса направляється в трубне простір дистилятор 1-го ступеня, де нагрівається потоком парів розчинника і водяної пари з тостера. З дистилятора 1-го ступеня місцелла самопливом надходить в дистилятор 2-го ступеня. Нагрівання місцелли в дистиляторі 2-го ступеня здійснюється водяною парою. З дистилятор 2-го ступеня місцелла насосом подається на 3-ю сходинку дистиляції в дистилятор 3-й ступеня.

Пари розчинника з дистилятора 2-го ступеня об'єднуються з потоком парів з дистилятора 1-го ступеня і направляються в конденсатор 1-й і 2-го ступеня дистиляції, де охолоджуються потоком оборотної води. У дистиляторі 3-й ступені здійснюється остаточна отгонка розчинника шляхом контакту висококонцентрованою місцелли з гострою парою. Пропарений розчинник надходить в конденсатор 3-й ступені дистиляції.
4
Масло з дистилятора 3-й ступеня подається в буферні ємності масла. Газова суміш, яка надходить з технологічних апаратів в збірний конденсатор, охолоджується потоком оборотної води. Конденсат розчинника зі збірного конденсатора направляється в водовіддільник, а повітря і інші Неконденсовані речовини направляються в абсорбер. У абсорбере гази контактують з мінеральним маслом, розчинник абсорбується, а очищені гази вентилятором виводяться в атмосферу. Мінеральне масло з абсорбера насосом подається в теплообмінники, де нагрівається потоком гарячого мінерального масла і парою.
5
Гаряче мінеральне масло подається в десорбер, в якому з мінерального масла видаляється розчинник відпарки водяною парою. Чисте мінеральне масло з нижньої частини десорбера насосом подається в абсорбер, попередньо охолоджуючись в теплообмінниках. Частина тепла гарячого мінерального масла використовується для нагріву мінерального масла з абсорбера. Залишковий кількість тепла знімається потоком оборотної води.

Зібраний в Водоотделітель бензоводяной конденсат розділяється на розчинник і воду. Розчинник з водоотделителя насосом подається в гидроциклон, потім нагрівається до необхідної темпіратура в теплообміннику паром низького тиску і прямує в екстрактор. Надлишок води зі слідами растворітельпопадает в шламовипаріватель. Пропарений розчинник з шламовипарівателя направляється в збірний конденсатор, а вода в випарник. Випаровування вода надходить в сепаратор пара. Потім водяна пара низького тиску направляється в тостер.
БЕЗПЕКА ЕКСПЛУАТАЦІЇ ЛІНІЇ ЕКСТРАКЦІЇ
Все що застосовується електрообладнання цеху, включаючи електроосвітлення, виконано у вибухозахищеному виконанні. Проектом передбачаються заходи щодо максимального зниження рівня небезпечних виробничих факторів.

Автоматизована система управління цеху включає в себе систему протиаварійного захисту і автоматизацію наступних систем:
 • дистиляції
 • абсорбції
 • водооборота
 • циркуляції місцелли в екстракторі
 • циркуляції бензоводяного конденсату
 • контроль рівня розчинника в підземних ємностях
 • система «нульового» стоку
 • випаровування розчинника в тостері
Рівні в апаратах, температура місцелли і пара, глибина вакууму вимірюються безпечними рівнемірами Krohne, і датчиками тиску Endress + Hauser.
У системах використовується пневматичне обладнання Camozzi, трансмітери положення YTC, сигналізатори рівнів Pepperl + Fuchs.
Додатково всі насоси оснащені протиаварійного захистом реалізованої на базі вібраційних датчиків Endress + Hauser.

Редлер завантаження шроту в тостер оснащений датчиками обертання на натяжна секції і на відомою зірочці біля редуктора. Для організації безпечних умов експлуатації застосовуються герметичні шиберні засувки Camozzi.

Датчики АСУ, розташовані в цеху, мають категорію вибухозахисту ATEX Ex ia IIG 5-6TC. Підключення таких сенсорів здійснюється через бар'єри іскрозахисту Pepperl + Fuchs серії KFD, що відповідає міжнародним вимогам відповідно до директив ATEX і Namur. Управління соленоїдами пневматичних клапанів реалізовано також через іскробарьери, що обмежують струм в лінії до 100 мА.

Для реалізації роботи всього технологічного обладнання використовується контролер Siemens і модулі дискретного і аналогового вводу / виводу.
Програма візуалізації виконується на базі програмного забезпечення Siemens WinCC 7.4
У програмі реалізовано управління всіма виконавчими механізмами і трендірованіе даних всіх аналогових величин.
Пуско-регулююча апаратура електродвигунів прямого пуску компанії Lovato.
В основний комплект поставки входить також система освітлення. Застосовується транзитне світильники ДСП18УЕх і ЛППЕхN.
Для реалізації проекту кабельної системи використовуються дротові лотки ДКС, силовий і контрольний кабелі провідних заводів-виготовлювачів.
В рамках комплекту поставки також надаються: джерело безперебійного живлення Socomec для забезпечення аварійного освітлення в цеху.

Екстракція відбувається під контролем спеціалізованих систем, які дозволяють оперативно відслідковувати можливі витоки матеріалів. У разі непередбачених обставин, для забезпечення екстреного вентилювання завод екстракції рослинних масел оснащений системою з запобіжними клапанами, які відкриваються, якщо непередбачені обставини призводять до підвищення тиску.